-38%
Лоза винена 'Мавруд'
Vitis vinifera 'Mavrud'
4.99лв.
Изпращане с Еконт до два работни дни
Заплащате при доставка
Доставката е за сметка на клиента
Лоза сорт „Мавруд“ е късен, червен винен сорт грозде. Има среден растеж, средна родовитост и среден добив. Добивът е около 1800-2000кг от дка. Развива се добре на дълбоки, леки, хумусно-карбонатни почви на хълмисти терени. Сравнително устойчив е на суша, студ и сиво гниене.
Гроздовете са големи, конични, крилати, полу-сбити, между 300-400гр.
Зърната са дребни около 2г., сферични, синьо-черни с изобилен налеп. Ципата е дебела, жилава. Месото е сочно, с хармоничен вкус. Дръжката е средно дълга и тънка.
Вкус - хармоничен, приятно мискетов.
Зрее през първата половина на октомври. Подходящ за производство на висококачествени червени трапезни и десертни вина, които развиват качествата си при стареене.
Приблизителна височина в момента:
40 - 60см
Присадено на
Височина до
Лиана
Диаметър до
Плододаване
10-15.IX
Поливане
Редовно
Температура
35°C/-20°C
Изложение
Слънце
Почва
Ароматност
Описание
Лозата е катерещо-увивно растение, популярно по целия свят. Листната и маса е специфична, едра, в тревисто зелен цвят и характерна форма. Плодовете на винените сортове лози могат да бъдат с от ранен до късен период на зреене и различна устойчивост на външни влияния. Обичайно са сравнително дребни, с висока захарност, тънка кожица. Могат да бъда бели или червени, в зависимост от сорта, но общото при всички е, че са изключително използвани за преработка в различни видове вина.
Често задавани въпроси за Лоза винена 'Мавруд'
Какво е лоза на гол корен? • Щом поръчате избраните лози на гол корен те пристигат при вас увити в стреч фолио и влажен субстрат (стърготини) корени. Това позволява запазване на растението в свеж вид по време на транспорта. От друга страна ни позволява да поддържаме по ниски цени (не заплащате за контейнер, почва, отглеждане на контейнерно растение) и не на последно място цената за доставка за вас е доста по-ниска. Какво да направя щом получа своите лози на гол корен? • Щом получите вашите лози бихте могли да ги засадите веднага или да ги съхранявате за кратко (максимум 7 дни) в оригиналната опаковка на влажно и хладно място. Кога да засадя лозите – през пролетта или през есента? • Препоръчително е засаждане през есента, поради причината, че при есенното засаждане се получава по-висок процент на прихващане и по-силен растеж на лозите през първата година. • Все пак пролетното засаждане се приема у нас като по-масова практика. Ако изберете него е най-добре то да се извърши през втората половина на март и началото на април, щом е възможно да се работи. Как да подготвя лозите за засаждане? • След като получите желаните лози разопаковайте внимателно прозрачното фолио и отстранете изцяло стърготините, които покриват корена. Потопете ги във вода и оставете така за между 12 и 24 часа, това мероприятие освежава кореновата система на растенията. След това подрежете корените на между 6 и 8см, като отстраните всички счупени и изсъхнали такива. Пръчката, развила се от калема отрежете на 2 видими пъпки, а ако са покарали повече от една пръчки изберете най-силната и най-добре разположената от тях, а другите премахнете. Заедно с това подгответе почвата на мястото, което се избрали за засаждане. Как да засадя лозите? • Видове засаждане: • В ямки; • със садило; • с хидробур; • чрез отваряне на бразди; • с посадъчна машина. • Тук ще разгледаме най-разпространения начин за засаждане, а именно в ямки. За същинското засаждане на лозите би трябвало вече да имате добре подготвен посадъчен материал и изкопани ямки с дълбочина 40 см. и ширина 25-30 см. В тях внасяте добре угнил оборски тор, размесен предварително с рохкава почва. Поставяте лозата в ямката като внимавате корените да са равномерно разпределени около пръчката, а след това засипвате до средата с пръст. За да слегне почвата в този момент е редно да излеете 5-6 литра вода, а щом тя се отцеди може да дозасипете с пръст. Над засадената лоза правите купчина от рохкава почва, която при пролетното засаждане покрива чепчето с почвен слой от 5-6 см. , а при есенното засаждане - от 25-30 см. На какво разстояние да засадя лозите? • При засаждане на лози е редно да спазвате разстояние между отделните растения от около 2 метра и не по-малко от 1. 5м. Прекаленото сгъстяване няма да позволи на лозите да се развият.
Доставка
- Поръчките се изпращат с наложен платеж.
- Доставката се извършва с куриерска фирма Еконт.
- Доставката е за сметка на клиента и се таксува според стандартните тарифи на куриерска фирма Еконт.
- Поръчките се изпращат до два работни дни след заявяването им.
- Всяка пратка има опция преглед и тест!